Naujienos, patarimai, įdomūs straipsniai
Ar reikalingas vadovų vertinimas?
Vertinti darbuotojų kompetenciją, atsidavimą įmonei bei darbo našumą jau tapo įprasta ir Lietuvoje, tačiau gana dažnai pamirštama, kad darbuotojų elgesį dažnai lemia vadovas. Natūralu, kad su vadovo išaukštinimu atsirado poreikis daugiau dėmesio skirti ir vadovų vertinimui.
Vadovų vertinimas atliekamas pasisamdžius specialistus, kurie dirba šioje sferoje, gali pasidalinti patirtimi ir pateikti rekomendacijas su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria vadovai ir kaip paprasčiausiai būtų galima jas išspręsti.
Niekas negimė vadovu, juo yra tampama. Tad reikia stipriai dirbti vardan didesnio autoriteto.
Kam naudingas vadovų vertinimas?
Vadovų kompetencijos vertinimas yra naudingas ir pačiam vadovui, kuris dažnai nesugeba pamatyti savo trūkumų bei tinkamai į juos reaguoti. Specialūs testai bei pokalbiai padeda įžvelgti kandidato stipriąsias bei silpnąsias savybes, taip pat komunikacijos bei lyderystės gebėjimus.
Kam reikalingas vadovų vertinimas?
Daugelis darbuotojų sėkmingai kyla karjeros laiptais ir pasiekę aukščiausią poziciją – vadovo, paprasčiausiai nežino kaip reikia tinkamai ugdyti ir valdyti komandą. Puikus tam tikros sferos išmanymas yra didelis privalumas, tačiau greta to būtinos ir lyderystės savybės.
Vadovo kompetencijos vertinimas dažniausiai reikalingas, kai:
Skaityti daugiau
- Ieškoma vadovo, kuris pretenduoja užimti X vietą.
- Kai esami įmonės rezultatai ir veiklos sritis netenkina.
- Vykstant įmonės reorganizacijai bei susijungimams.
- Darbuotojai atsainiai žiūri į darbo vietą.
- Planuojant pakeisti įmonės strategiją bei verslo kryptį.
- Ir kt.
- Pirmiausia organizuojamas interviu su konsultantais turinčiais tiek lyderystės, tiek psichologijos žinių.
- Kandidatas lyginimas su kitais efektyviais vadovais, vertinamos jo silpnosios pusės.
- Žinoma, patikrinamos ir vadovo rekomendacijos, patirtis ir kvalifikacija, kuri reikalinga ne tik vadovavimui, tačiau ir geram konkrečios srities išmanymui.
- Naudojant specialius testus sudaromas detalus tiriamojo charakterio žemėlapis.
Kokie yra vadovų tipai?
Vadovai... Vienam tai keiksmažodis, kitam – ranka iš kurios visada gali tikėtis pagalbos. Taip jau yra, kad vadovo nepasirinksi, tad tenka prisitaikyti prie jo poreikių, charakterio bei sprendimų. Visgi, psichologai tikina, kad yra keli skirtingi vadovų tipai ir kiekvienas gana aiškiai apibrėžtas. Supratus, kuris vadovas kasdien pasitinka Jus darbe – paprasčiau žinosite kaip su juo elgtis. Taigi, kokie yra vadovų tipai?
Valdovas, o ne vadovas
Tokie vadovai dažniausiai labai savimi pasitiki, yra energingi, jaučiasi nuolatos teisūs ir labai retai kada klausia kitų patarimo. Didžiausias minusas – jie nori žinoti ką veikia jų darbuotojai. Ne tik darbo metu, tačiau ir po darbo, kadangi Jūsų laisvalaikis taip pat galėtų būti skirtas darbui.
Šio tipo vadovai teigiamai žiūri į drąsius ir savo nuomonę išsakyti nebijančius darbuotojus, tačiau dažnai vadovaujasi emocijomis, tad jam netikusi idėja gali užtraukti rūstybę.
PATARIMAS. Paprasčiausias būdas kalbėtis ir dirbti su tokiu žmogumi – būti ramiu, išklausyti jį ir būtinai pritarti. Daugeliu atveju jis gali net neatsiminti ką Jums sakė, tad padarykite pagal save įvertindami ir jo mintis.
Dinamiškas vadovas
Kitas vadovo tipas labai apsukrus ir gali keisti savo nuomonę net kelis kartus per dieną. Žinoma, darbuotojams tai sukelia stresą, kadangi jie nebežino, kuris iš tų kelių pasirinkimų buvo išsakytas detaliausiai ir kuriuo reikia pasinaudoti, kad atitiktumėte vadovo poreikius.
Deja, dažniausiai toks vadovas yra labai emocionalus ir nėra pasiruošęs remtis logika. Jeigu jau pakeitė savo nuomonę – neaiškins savo veiksmų, tad geriau daryti pagal jo sprendimą.
PATARIMAS. Tokio tipo vadovui negalima sakyti, kad Jūs pavargote nuo jo nuotaikų kaitos ar tai, kad jis labai dažnai keičia savo nuomonę konkrečiu klausimu. Tai gali jį supykdyti. Kadangi šie žmonės vadovaujasi jausmais – jie gali ilgą laiką laikyti nepasitenkinimą Jumis. Nors tai būtų ir neetiška.
Aktorius, kuris nori būt dėmesio centre
Šiais laikais dažnas vadovas nori būti darbuotojų draugu, todėl ieško įvairiausių būdų, kaip su jais susidraugauti. Aktoriaus tipo vadovas dažniausias labai iškalbingas ir net prastas idėjas moka pristatyti labai patraukliai. Deja, darbuotojams gali trūkti racionalumo, kadangi vien tik smagi vaizdinė medžiaga negali paaiškinti rimtų sprendimų.
Šio tipo vadovas galvoja, kad jo pokštavimai turėtų būt tikras malonumas ir jo darbuotojams, tad dažniausiai tiki, jog Jūsų darbas yra Jūsų namai. Natūralu, kad tokiu atveju nustebs išgirdęs, kad po darbo jau norite eiti namo, kai galima taip smagiai atlikti bent kelis darbus į priekį.
PATARIMAS. Šio žmogaus emocijos sunkiai susekamos, tačiau pliusas tas, kad dažniausiai jis nori draugauti su visais, tad atradę bendrą kalbą greitai galėsite per juokus dalintis rimta informacija bei patirtimi.
Intelektualus vadovas
Priešingai artistui, šis žmogus dažniausiai vadovaujasi logika, tad stengiasi kiekviename žingsnyje įžvelgti racionalumo. Priimant tam tikrus sprendimus jam neužtenka žodžių, kad taip geriau. Jis nori paaiškinimo – kodėl. Taip pat šie vadovai labai linkę domėtis ir praktiškai išnaudoja technologijas, kurios skirtos darbo pagreitinimui. Deja, jeigu nenorėsite kartu su komanda keliauti išmanaus pasaulio link – galite susidurti su jo nepasitenkimu.
Didelis pliusas, kad racionalumo ir komandinio darbo vedinas šis vadovas dažniausiai noriai bendrauja su visais pavaldiniais ir stengiasi, kad visi būtų patenkinti darbo vieta.
PATARIMAS. Šio tipo vadovai dažniausiai jaučiasi pranašesni ir protingesni, tad neprieštaraukite jeigu neturite racionalaus pagrindimo.
Lyderis
Paskutiniu metu apie lyderius ir lyderystę kalbama išties labai daug. Sakoma, kad tai universaliausias ir labiausiai šiuolaikiniam verslui tinkantis vadovo tipas. Jis lankstus, jis pagarbus ir padedantis, taip pat norintis, kad jo darbuotojai puikiai jaustųsi darbo vietoje ir patys savanoriškai dirbtų ir stengtųsi vardan geresnio įmonės įvaizdžio.
Labai daug galios jis palieka darbuotojų rankose, tad tuo pačiu ir tikisi, kad tą galią jūs sėkmingai išnaudosite ir įrodysite, kad esate verti būti jo komandos dalimi.
Šio tipo vadovas yra labai inovatyvus ir drąsiai priima naujus sprendimus, klauso darbuotojų nuomonės.
Jeigu Jums tenka dirbti su lyderiu – galite džiaugtis, kadangi tai puikus būdas išreikšti savo mintis ir prisidėti prie įmonės veiklos bei pokyčių.
Skaityti daugiau
Kaip vykdyti darbuotojų atranką?
Darniai dėl to paties tikslo dirbanti komanda – sėkmingas žingsnis link nesibaigiančio įmonės tobulėjimo ir nuolatinio naujų iššūkių įgyvendinimo. Visgi, suburti vieningai dirbančią komandą yra gana sunku, kadangi kiekvienas darbuotojas yra individualybė. Paprasčiausias būdas suburti komandą yra ne bandyti skirtingus žmones sujungti į vieną ratą, tačiau ieškant naujo personalo iškart įvertinti jo bendravimo įgūdžius ir galimą sutarimą su kitais darbuotojais.
Ko ieškote? Deja, labai dažnai darbo poziciją siūlantieji patys nežino ko tiksliai ieško, kokio žmogaus reikia. Tuomet darbo skelbime netinkamai apibūdinta darbo specifika ilgainiui sukelia nepasitenkinimą ir naujas darbuotojas paprasčiausiai nustoja stengtis. Jeigu neplanuojate po bandomojo laikotarpio kelti algos – nerašykite, kad pakelsite, kadangi darbuotojas to lauks. Jūs jį apmokysite, o su žiniomis jis paliks darbo vietą, kadangi jo lūkesčiai nebus patenkinti. Taigi, darbuotojų atranka prasideda nuo tinkamai suformuoto skelbimo. Darbuotojų paieškos vietos Šiuo metu įprasta darbuotojų ieškoti per skelbimus. Deja, dažniausiai srautas yra toks didelis, kad teks sugaišti labai daug laiko norint atsirinkti galimus pretendentus ir siaurinti paieškas link kelių su kuriais bus vykdomas pokalbis. Kur kas paprastesnis žingsnis – profesionali darbuotojų atranka. Pagal Jūsų kriterijus Jums bus nurodyti geriausiai poreikius tenkinančių darbuotojų kontaktai. Tai padės sutaupyti daug laiko ir tuo pačiu rasti tinkamą specialistą. Praktinės užduotis ir reikalingų kompetencijų įvertinimas Dažnas vadovas pokalbio metu susižavi labai veržliu jaunimu, kuris atrodo stilingai ir kurių akys trykšta energija. Deja, po kiek laiko pamatoma, kad asmuo nepateisino lūkesčių. Perdėtai pamirštami kiek ramesni darbuotojai, kurie daugiau dirba nei save reprezentuoja. Pokalbio metu labai svarbu užduoti atitinkamus klausimus, kurie yra susiję su darbo kompetencija ir ankstesnėmis patirtimis. Pavyzdžiui, jeigu asmuo turės visą dieną dirbti prie kompiuterio gana monotonišką darbą – svarbu išsiaiškinti, ar jis prie to pratęs ir tai jam nesukels problemų po kiek laiko. Juk reikėtų investuoti į ilgalaikius santykius su darbuotoju. Išsilavinimas – ne pagrindas Daugelis žmonių šiais laikais į savo gyvenimo aprašymą dažnai rašo, kad yra labai imlūs ir gana greitai mokosi. Tai labai naudinga savybė, kadangi kad ir kokius mokslus asmuo yra baigęs – kiekvienoje darbo vietoje reikia mokytis iš naujo. Taigi, nesusikoncentruokite tik ties išsilavinimu, kadangi kartais žemesnio išsilavinimo žmogus gali nudirbti kur kas daugiau ir našiau. Visgi, jeigu asmuo sako, kad noriai mokosi, tačiau jo CV rodo priešingai – ar tikrai tai tiesa? Darbuotojų atrankos vykdymas gali sukelti nuovargį, tačiau visiškai natūralu, kadangi ieškote asmens, kuris įsitrauks į Jūsų šeimą ir bus įmonės dalimi. Jeigu patys neturite tam laiko – pirmuosius atrankos etapus palikite savo srities specialistams.